Koirohi rahvaravis

fioribrembani.it/SCHEDE-FIORI-GENERALE/
Koirohi, Artemisia absinthium, on pikavarreline üleni hõbehall taim pisikeste kollakas-hallide õitega, millel on iseloomulik terav kange lõhn. Eriti tugev on lõhn, kui taim kuskilt katki muljuda. Vihmasema suvega on taim hõbedaselt rohekas, hästi kuiva ja kuuma suvega on taim üleni hõbehall, roheline värvus on vaevumärgatav.

Talle sarnane on ainult meripuju (-> meripuju kirjeldus), kes kasvab meil harva Saaremaa rannikul ja on looduskaitse all. Koirohust (-> koirohu kirjeldus) erineb ta väiksema kasvu ja teistsuguse aromaatse lõhna poolest. 
Vahel aetakse koirohtu segi hariliku pujuga (-> puju kirjeldus), ent hariliku puju lehed on kahevärvilised, pealt rohelised, alt valkjad ja viltjalt karvased.


Kasvab kõrgel, kuivas kohas, mäekülgedel, põllupeenrail ja kivihunnikute ümber. Eriti levinud on taim Lääne- ja Põhja-Eestis ning saartel (vt levikukaarti -> koirohi Eestis), mandril vähem. Saab edukalt ka koduaias kasvatada.


http://bohemianmojo.com/index.php/foraging/
Tarvitatakse ka veini-, likööri- ja toiduainetööstuses, maitseainena lihatoitudes, maitselisandiks praetud liha, peamiselt praetud hane juurde.

Koirohi kuulub mitmete alkohoolsete jookide, nagu vermut ja absint koostisse. Koirohi mõjub nende jookide liigsel tarbimisel mürgina. Nii võivad tekkida lihaste krambid, peavalu ja isegi pöördumatud ajukahjustused. Seetõttu on mitmetes Euroopa riikides absindi valmistamine keelatud. Samadel põhjustel ei või liialdada ka koirohuga ravimisel.

Oskuslikul tarvitamisel on koirohi asendamatu ravim.


Iseloomuliku lõhna tõttu tehakse koirohust putukamürke. Suurepärane vahend koide, prussakate ja kirpude tõrjes. Koirohtu kasutatakse ka putukate eemalhoidmiseks põldudest, istutades neid põlluservadesse. Eriti mõjuvad koirohujuurte eritised. Koirohi peletab nii röövikuid kui ka liblikaid. Seda kasutatakse riidekoide ja muude kahjurliblikate peletamiseks ka siseruumides. Kirpude ja teiste parasiitide vastu võib koerte-kasside karva määrida koirohutinktuuriga, lahjendades seda eelnevalt veega. Koirohuleotist saab kasutada ka loodusliku taimekaitsevahendina lehti närivate röövikute tõrjeksMAAGIAS...


Koirohtu on läbi aegade peetud nii jumala kui ka saatana taimeks. Kõige vägevamad ohutisi vaenlaste vastu tehti koirohust. Kasutati ka loitsude jaoks.


Koirohi soosib hingejõudu, armastust, vaimude väljakutsumist.


http://www.liveinternet.ru
Suitsutamisel saadakse ohutis kurja vastu.

Koirohu ja puju vägi halbade vaimude vastu on üle Euroopa levinud, k.a. Venemaal, kus peetakse seda lausa pühaks taimeks, keda jaanipäeval korjatakase ja siis sellega igast nõidust tehakse. Kantakse taskus ja kaelas.


Assüürlased uskusid, et kui juua „kotka südame“ (koirohu) tõmmist, siis muutub inimene tugevaks, ei karda midagi, hakkab armastama avarust, taevast päikest, tahet.


On üks haldjavõie koostisosa, millega pannakse surelikule nõidus peale või võetakse maha.

http://theplanthunter.com.au/botanica/
Taime lõhn peletab kurja. Oksakesi võib riputada välisukse kohale. Kuulujuttude korral visatakse värava taha koirohuoks, et halbu inimesi eemale peletada.

Rumeenia naised teevad koirohust luua ja pühivad paha vaimu majast välja.


Ürt on tõhus russalka (vene näkid) vastu. Kalurid, kui merele läksid, võtsid koirohtu kaasa. Ka lihtsalt teelised võtsid kaasa, pannes koirohtu jalanõude sisse, et jalad ei väsiks ja et tooks õnne ning hoiaks haigused eemal.


Kui mees on hakanud üle aisa viskama, peidab naine tema kingadesse koirohuoksa. Kui sohielu on hakanud elama naine, tuleb tema alusseelikut koirohuga hõõruda.


TOIME JA KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS...


Koirohu imetegudest saadi palju kasu juba tuhandeid aastaid tagasi, nii vanas Egiptuses kui ka antiikaja Kreekas ja Roomas. Kleopatra kasutas koirohtu oma tualettvees. Marie de' Medici aga olevat kasutanud koirohtu maohammustuse vastu.


Oskuslikul tarvitamisel on koirohi asendamatu ravim.


orienteocidente.wordpress.com/author/
Koirohu vänge lõhn on aga ergutava toimega.

Nii võib juba üpris vanadest ürikutest lugeda, et kui tahetakse pikemat rännakut ette võtta, siis tuleb väsimuse peletamiseks kingadesse koirohtu raputada.

Joogid ja budistid aga kasutavad koirohu eeterlikku õli vahendina, mis aitab mediteerimisel keskenduda.


Teena või pulbrina võib koirohtu ka loomade (nt hobused, koerad) raviks kasutada.


Hiina meditsiinis mõjutatakse hõõguvate koirohupulkadega akupunktuuripunkte. Uuringud on näidanud, et 20 cm pikkuse ja 1-1,5 cm läbimõõduga koirohusigareti põledes tekib infrapunane kiirgus ja temperatuur tõuseb 550°-ni. Hõõguvat koirohupulka hoitakse 1-5 minutit nahapinnast 3 cm kaugusel.


Koirohu suitsu on kasutatud ruumide desinfitseerimiseks nakkushaiguste korral.


 • eriti laiatoimeline parasiitide, sooleparasiitide vastane toime (ümar-, lame- ja lintussidele)
 • seedimiskorratus, kõhugaasid, meteorism, jämesoole põletik, mao ülehappesus, kõhulahtisus ja –kinnisus, kõhukrambid, kõrvetised
 • isupuudus, ainevahetushäired
 • uriinierituse soodustamine, neeru- ja põiepõletik, öine kusepeetus
 • alkoholism, maksahaigused, soodustab pankrease tööd
 • täid, nahalest
 • nahaprobleemid, ekseem, seenhaigused, soor, herpes, alopeetsia, sügelised
 • valulik menstruatsioon, sünnitusvalude vähendamine, mastopaatia
 • impotentsus
 • külmetus, sinusiit, rögalahtistav toime, bronhiaalastma
 • antiseptilised, haavu parandavad, põletikuvastased, palavikku alandavad omadused
 • valuvastane
 • podagra, reuma 
 • insult
 • unetus
 • hemorroidid
 • vähktõbi (mao-, pärasoole-, emakakaelavähk), kilpnäärmekasvaja, aneemia


PS!

Seespidiseks raviks on üldiselt siiski parimad vee baasil tehtud preparaadid, mitte alkoholiga.

Koirohuga ravimise ajal mitte tarbida... liha-, kala-, muna- ja piimatoitusid, kondiitritooteid, alkoholi ning mitte suitsetada. Vastasel juhul kaob 1/3 raviefektist.
http://more-experience.net/parazity-v-cheloveke/
RETSEPTE...


MAHL

Mahla valmistamiseks kasutatakse taime õitsemise alguses. Blenderdada või lasta läbi hakklihamasina. Kurnata hoolega. Lahjendada sama koguse veega. Seejärel soojendada umbes 10 minutit veevannil. Valada klaasist nõudesse. Säilub kuni 1 aasta pimedas kohas.

Võetakse 1 spl 3 korda päevas 30 minutit enne sööki.

Alandab palavikku. Reguleerib mao tööd, kõrgenenud või alanenud maohapet. Eemaldab maokatarri nähud.

Insuldi järelraviks aitab mahla ja mee segu vahekorras 1:10.

Peatab välispidisel tarvitamisel mähistena kiiresti traumast tingitud verejooksud, ravib haavad, verevalumid, võtab valu.


rusterr.ru/news/i84.html
VÄRSKE TAIM

Muljuda puruks ja asetada mähistena peale hemorroidide raviks. Samuti äralöödud kohtadele, muhkudele, villidele, venituste korral. Valuvaigistav.

Võib mõne värske õie leivakuulikese sisse veeretada ja ära süüa.


KUIVAD ÕIED

Alustada 1-2-st õiest ja tasapisi viia kogus 1 tl-ni ühel korral. Õisi võib mäluda, aga võib ka peenestada blenderis ja võtta pulbrina. Õie mälumise käigus toimub suuõõne desinfitseerimine, edasi aga kogu seedetrakti, ravitsedes kõiki selle piirkondi.

Õisi võib lisada tavalisele teele.

Mastopaatia korral teha mähised õitest. Kuivad õied hõõrud pulbriks, valada õhtul üle keeva veega. Jätta seisma. Hommikul teha sellega mähiseid haigele kohale.


TEE

artemisiacollection.com/en/
Võib kasutada nii värskeid, kuivatatud kui sügavkülmutatud lehti ja õitega ladvaoksi.

1) 10-15 grammi tassi keeva vee kohta, juua poole tassi haaval 3 korda päevas, ja tinktuuri 20-40 tilka korraga 3 korda päevas.

Pikalise mao ja seedimisnõrkuse puhul. Puhitus, kõhulahtisus, isupuudus, kõhuussid, voolmed, oksendus, kahvatus, kollatõbi, verevaesus, jooksja. Kaotab külmavärinad, kergendab menstruatsiooni.

Paar korda päevas teega pesemine ravib haigeid, rähmased silmad. Sel juhul lahjendada tee sooja keedetud veega vahekorras 1:10.

2) 1 klaasi keeva vee kohta võtta 1 teelusikatäis koirohuürti, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1/4 klaasi 3 korda päevas.

3) Vajalik kogus ürti (paar lehte 250ml vee kohta) panna nõusse (jälgida vaid, et tegu oleks email-, klaas- või savinõuga). Peale valada keeva või kuuma vett ja kaane all lasta seista 2-10 minutit. Seejärel kurnata ja juua. Seedehädade korral juua teed enne sööki.


KEEDUS 1

Võtta samad kogused nagu tõmmisel, ainult et lasta keema minna ja keeta tasasel tulel 20 minutit. Tarvitada 1 spl 30 minutit enne sööki 3 korda päevas.

Haavandtõve, naistehaiguste, neeru- ja põiepõletiku korral. Rögalahtistav, uriinieritav.


KEEDUS 2

2 spl peenestatud kuivi juuri valada üle 1 klaasi keeva veega, keeta 10 minutit nõrgal tulel kaane all. Lasta jahtuda. Kurnata. Tarvitada 2 spl 3 korda päevas 20-30 minutit enne sööki. St päeva jooksul saab valmistatud kogus peaaegu ära joodud.

Vähkkasvajate, maovähi, pärasoole vähi, emakakaelavähi korral. Emakakaelavähi ravis tehakse täiendavalt veel välispidiseid loputusi keedusega, lahjendades 1 klaasi keedust keedetud veega 1 liitrini.


KEEDUS

Klistiiri tegemiseks.

1 spl peenestatud õisi valada üle 1 liitri veega, lasta keema minna, lasta tõmmata 10 minutit, kurnata. Klistiiri teha enne ööd. Kuur 7 päeva.


KEEDUS koos liivateega

Aitab alkoholismi korral.


SEGUTEE 1 soolikarohuga

Joo üks tass koirohu teed 3 korda päevas toidukordade vahepealsel ajal; koirohu teed võib tarbida ka koos soolikarohu teega (solkmete ja linaluu-usside vastu).

NB! Mitte kasutada korohtu ja soolikarohtu raseduse ajal.SEGUTEE 2 heinputkega

Koirohutee kange heinaputketeega segatult mõjub hästi vähktõve vastu.

NB! Ülemäära päeva kohta tarvitades mõjub uimastavalt, peadpööritavalt.


TÕMMIS

eda-land.ru/travy/polyn/nastojka/
1-2 tl peenestatud ürti valada üle 1 klaasi keeva veega, lasta tõmmata 20 minutit, kurnata. Juua päeva jooksul ära, 3 korraga, 1,5 tundi enne sööki. Hävitab mäda tekitavaid mikroorganisme. Soodustab sapieritust. Aitab seedetegevuse loiduse, täiskõhu tunde, puhituste ja gaaside, sapikivitõve, kollatõve, neeruliiva ja -kivide korral. Aktiviseerib vereringet ja parandab ainevahetust.

On abi ka kõhulahtisuse, aneemia, unetuse, valude, kõrvetiste, ebameeldiva suulõhna korral.


ÕIETÕMMIS

2 tl peenestatud õisi valada üle 1 klaasi keeva veega, lasta tõmmata 1 tund, kurnata. Tarvitada suuõõne loputamiseks desinfitseerimise eesmärgil 4-5 korda päevas.


TÕMMIS 1 koirohuürt, palderjanijuured, piparmündilehed

Kõiki võrdsetes kogustes, võtta seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua tühja kõhuga 1/4 klaasi 3 korda päevas kõhuvalu, kõhugaaside ja üldse seedehäirete korral või kui üldist rahustit.TÕMMIS 2 koirohuürt, tedremaranajuured

Mõlemaid võetakse võrdsetes kogustes seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lastakse 15 minutit tõmmata ja juuakse 1/4 klaasi söögi alla jämesoolepõletiku, raskekujulise kõhulahtisuse ja veritsuse korral.


JAHU seemnetest

Tarvitada 1 tl (kuhjata) 2-3 korda päevas 20 minutit enne sööki. Koos veega.


VIINATINTUUR seemnetest

eda-land.ru/travy/polyn/
5 spl koirohu seemneid valada üle 1/2 liitri viinaga, Hoida segu 3 nädalat. Raputada pidevalt.


PIIRITUSETINKTUUR

40 grammi kuiva droogi valada üle 200 ml 70%-piiritusega. Jätta pudel 2 nädalaks tõmbama. Tarvitadakse 15 tilka 3 korda päevas enne sööki. Mao tööd ja seedimist parandav.

KONJAKITINKTUUR


 1. 2 spl koirohu juuri 1 liitri konjaki kohta. Soojendatakse umbes 10 minutit veevannis. Valmis segu valada purki või pudelissee, sulgeda korralikult kaanega ja jätta sooja kohta tõmbama 2 ööpäevaks. Kurnata. Tarvitada 3-5 tilka 2 korda päevas. Närvisüsteemi häirete korral.
 2. 40 grammi kuiva droogi 500 ml konjaki kohta. Soojendada veevannis 15 minutit, valada pudelisse ja jätta 1 nädalaks tõmbama. Tarvitada rahustava vahendina 10 tilka 2 korda päeva teisel poolel.


eda-land.ru/travy/polyn/nastojka/
KOIROHUVIIN

1 tl koirohu õli 1/2 liitri viina kohta. Jätta seisma 7 päevaks. Tarvitada 2-3 tilka igal õhtul.

Kivide korral (neerudes, põies jms) võib iga päev võtta väikese viinapitsi täie (30-40 ml) seda viina.


VIINATÕMMIS tedremaranaga

Koirohuürdi ja tedremarana juured võib ka üle valada 40 kraadise alkoholiga, mis paarinädalase seismise järel muutub punaseks tõmmiseks ja sobib samade näidustuste korral. Võtta korraga 20–30 tilka.


eda-land.ru/travy/polyn/nastojka/
ÕLI(õlitõmmis)

1) Lehtedest (ja õitest).Valada klaaspurki kolmandikule osale hästi peenestatud koirohule kaks kolmandikku osa taimeõli, panna 40 päevaks päikese kätte, pigistada siis vedelik välja ja valada pudelitesse. Säilitada jahedas.

Rahustab närvisüsteemi, unetuse korral. Sobib epilepsia ja hüsteeria hoogude, krampide, stressi, liigesvalude ja pinge maandamiseks.

Parandab haavu, vaigistab valu ja imendab kasvajaid.

Dioskorides on soovitanud kilpnäärmekasvaja puhul koirohuõli kaelale hõõruda ja teha sellega mähiseid.

On kasutatud seedimise, makasa ja sapi stimuleerimiseks, sooleparasiitide väljutamiseks (väga väikestes kogustes ja ainult aroomiterapeudiga kooskõlastades).

Võib lisada massaažiõlile ja vannivette.


mr-zd.ru/produkt.php?id=469
Õli kasutatakse INHALATSIOONIDE tegemiseks hingamisteede haiguste ravis. 5-7 tilka 1 liitri tulise vee kohta.

2) Õlina võib kasutada oliivi- või linaõli. Siis õli valmimiseks hoida kinniselt 10 päeva. Säilitada jahedas.

Sobib kasutada seda õli nohutilkadeks nohu korral.

3) 1 spl seemnetele lisada 1/2 klaasi õli. Jätta üheks ööpäevaks pimedasse sooja kohta. Kurnata. Kasutada unetuse korral 5 tilka.

SALV,

Välispidiselt haavade, haavandite, põletuste, külmapõletuste raviks.ERINEVATE PROBLEEMIDE KORRAL...


Unetus

Panna padja alla kimp kuivatatud või värsket koirohtu. Tulevad ka ilusad unenäod.


Pohmell

1 tl valada üle 1 klaasitäie keeva veega ja jätta 1 tunniks tõmbama. Juua.

Pohmelli ennetavana ehk siis profülaktikaks võib juba enne alkoholi tarbimist juua seda tõmmist 1/2 klaasi. Toimib umbes 6 tundi.


http://www.lechim-prosto.ru/
Alkoholism
1) 500 grammi värsket raudrohtu, 1 kg värsket koirohtu. Peenestada blenderis. Pigistada mahl välja. Mahla võtta 6 ml 3 korda päevas enne sööki. 
2) Juua koirohu keedust 1-2 spl koos meeg tühja kõhu peale.
3) Võtta võrdses vahekorras kuivatatud koirohu lehti, naistepuna, münti ja liivateed. Valmistada nagu tavalist teed. Juua üks tass õhtul ja üks hommikul.
Peavalu

Pesta pead kange koirohutõmmisega ja mähkida ööseks pea ümber aurutatud koirohu kompress.


Kõrvavalu

Võtta lina üle ja hoida pead kuumaveenõu kohal koirohuaurus.

Tõmmist võib ka kõrva tilgutada.


Jalgade väsimus, pakitsus

Leotada väsinud jalgu kanges koirohutõmmises.


Podagra, reuma, neuroosid

Hoolega peenestada koirohu juured, valada üle keeva veega, vahekorras 30:1000. Jätta tõmbama 3 tunniks. Siis lasta keema minna ja keeta 10 minutit, kurnata ja valada vannivette. Vanni kestus 15 minutit enne magama minekut. Teha sellist vanni iga päeva 2 nädala jooksul.


Impotentsus

Teha tõmmis: 1 tl koirohu seemneid valada üle 1 klaasi keeva veega. Jätta tõmbama 10 minutiks. Juua päeva jooksul väikeste lonksude kaupa.


Menstruatsiooni probleemid

Ärajäämise või hilinemise korral tarvitada tõmmis 3 korda päevas. Tõmmis: 1 spl koirohu ürti 1/2 liitri keeva vee kohta.


Kõhuvalu

Panna ööseks naba peale hautatud koirohtu.


Maksatsirroos, rinnanäärmepõletik, maovalud ja pleuriit, pikaleveninud silmapõletik, silma- jt verevalumid, villid. Äralöömised, venitused.

Teha koirohutõmmisega mähiseid. Sinikate korral võib määrida ka koirohu mahla ja mee seguga.


http://roypchel.ru/nastojki/polyn-dlya-pokhudeniya.html
Söögiisu tekitamiseks

Segada 8 osa koirohtu 2 osa raudrohuga. Võtta sellest 1 tl, valada üle 2 klaasi keeva veega, lasta tõmmata. Tarvitada 1/4 klaasi 3 korda päevas.


Ainevahetuse soodustamiseks. Ülekaalulistele kaalu langetamisel abiks. Kõhnumiseks.

2 tl ürti klaasi keeva vee kohta. Tarvitada 1 spl 15 minutit enne sööki 3 korda päevas.


Tugev köha

Valmistada viinatõmmis. 2 spl koirohtu panna klaasnõusse, valada üle 1 klaasi viinaga, sulgeda kaanega, raputada. Soojendada veevannis 20-25 minutit, võtta tulelt ja jätta tõmama 6-8 tunniks. Kurnata, valada sobivasse taarasse.

Hommikul juua 2 spl ja süüa mingeid puuvilju. 4 tunni pärast võtta 1 spl jälle koos puuviljadega. Ööseks 2 spl ja puuviljad. Võimaldab tugevast köhast lahti saada 1 päevaga.


Kõhuussid

Valmistada klaasitäiest keevast veest ja 1 tl (täiskasvanutel 1 spl) koirohupulbrist tõmmis, lasta öö läbi seista ning anda lastele 5-6 korda enne sööki dessertlusikatäis. Täiskasvanud peaksid võtma tubli sõõmu.


Lambliad

Panna kuumad koirohumähised ööseks maksa piirkonda ja võtta tõmmist ka sisse, hoidudes üle doseerimast.


Nahalest
Valmistada salv. Hõõruda pool klaasi värsket või kuivatatud ja hautatud koirohtu koos kahe munakollasega peeneks, lisage 1 tl põletatud maarjast (müüakse apteekides), 2 spl lodjapuumarjade körti (seemned tuleb välja võtta), 1 spl taimeõli, 1 spl kanarasva või koorevõid ja 1 tl mett. Soojendada segu keemiseni; kui see saab väga paks, lahjendage veega, jahutage ja panna suletavasse purki.
Kahjustatud nahk tuleb vati või pehme salvräti abil puhtaks pesta, klaasitäiele pesuveele lisada 1 tl glütseriini. Pärast seda määrida salvi õhukese kihina linastele lappidele ning panna hommikul ja õhtul kaheks tunniks peale. Seejärel pesta nägu sooja veega, milles on lahustatud natuke soola. 15-20 minuti pärast määrida nahka habemeajamisjärgseks kasutamiseks mõeldud kreemiga. Pärast salvitamist ja soolase veega pesemist määrida ööseks kahjustatud kohtadele paks kiht Lassari pastat, mida müüakse apteekides.
Ravi ajal võtta 3 korda päevas enne sööki 40 tilka saialilletõmmist ja juua pool tundi pärast sööki kolmandik klaasi koirohutõmmist. Selle valmistamiseks valada 1 spl koirohupulbrile klaas keeva vett ja laske öö läbi tõmmata.
Seda haigust tuleb ravida kaua ja järjekindlalt. Lest hakkab võimutsema nõrgestatud organismis, järelikult on vaja ennast igati turgutada.


Nõgestõbi

Seda retsepti kasutas juba Avicenna.

Teha tainas veest, 0,5 kg rukkijahust ja 100 g koirohust. Teha mähiseid.


Kärnas peanahk

Värske või hautatud kuiva koirohu, sama suure koguse kohupiima ja taimeõli seguga tehtud mähised.


Rasvased juuksed

Teha tõmmis. Klaasitäis värsket ürti valada üle 2,5 liitri keeva veega. Lasta tõmmata. Pesta selle tõmmisega pead.


Naha vananemise vastu

 1. 250 grammi kuivatatud droogi valada üle 2 liitri keeva veega. Lasta 30 minutit tõmmata. Kurnata. Valada vannivette. Võtta vanni 20 minutit enne magama minekut.
 2. Valada 1/2-liitrisesse pudelisse 2/3 ulatuses päevalilleseemneid, 4 lusikatäit peenestatud kuirohtu ja 2 lusikat äädikat. Sulgeda pudel ja panna valgesse kohta 2 nädalaks tõmbama. Iga päeva raputada. Kurnata. Teha sellega massaaži. Aitab ka tselluliidi vastu.


Mädavistrikuline näonahk

Mähised. Lisada poolele klaasile peenestatud värskele või hautatud kuivatatud koirohule 1 tl jämedat soola, 1 tl sidruni- või lodjapuumarjamahla või õunaäädikat, 1 spl oliivi- või muud taimeõli ning 1-2 spl keedetud külma vett ja panna saadud mass 3 tunniks kahjustatud kohtadele. Tugeva kipituse korral võib seda aega lühendada. Võtta ka ülalpool kirjeldatud koirohutõmmist.


Alopeetsia ehk juuste haigusliku väljalangemine

Panna punase kaunpipra tõmmisega määritud paljakutele hautatud või värsket koirohtu ning võtta enne iga söögikorda 1 spl koirohutõmmist. Söömise ajal võtta ühtlasi üks dražee metioniini ja foolhapet. Nende ainetega tuleks teha kolm kümnepäevast kuuri, pidades igaühe järel kümme päeva vahet. Ravi ajal on soovitav võtta söögi juurde veel noaotsatäis munakoorepulbrit.VASTUNÄIDUSTUSED...


Taim on suures koguses või pideval tarbimisel mürgine. Tarvitada mitte üle 2 nädala järjest (maksimaalselt 1 kuu). Tingimusel, et enesetunne on normaalne. Siis teha paus (2 nädalat kuni 1 kuu) ja vajadusel jätkata ravi.


Järgida etteantud doose ja valmistamisõpetusi!

Liigtarbimisel võib põhjustada maolihaste krampe ja peapööritust, närvisüsteemikahjustusi.

Eluohtlikke mürgistusi on esinenud ravimi liigsel tarbimisel soolenugilistest vabanemiseks või abordi esilekutsumiseks.

Loomadele pole ohtlik, kuid piimale annab kibeda maitse.


Vastunäidustatud rasedatele (võib esile kutsuda aborti), imetavatele emadele, madala maohappesuse ja ägeda vormiga maohaiguste, enterokoliidi, maohaavandite korral ja valgeveresuse, verevaesusega inimestele, samuti allergilise tundlikkuse korral selle taime (või korvõieliste taimede) suhtes, epilepsia ning psüühikahäirete korral.

Keelatud peale operatsioone. Veritsemise korral vastunäitustatud.

Ettevaatlikud peaksid olema astmahaiged.

KOGUMINE...


http://klopexpert.ru/klopy
Ravimina kasutatakse taime õitsvaid latvu, mis tuleb korjata ja koheselt kuivatada. Taim õitseb augustis ja septembris.

Kuivatada õhurikkas varjualuses kohas. Väikeste kimpudena võib ka sügavkülmutada.

Küpsenud vilju koristatakse mõõduka kliimaga paikades märtsis ja oktoobris.

Droog säilub 2 aastat.


Kuna koirohtu kasvab mandri-Eestis looduslikult väga vähe, peakski seda taime aias kasvatama, et teda oleks võtta nii palju kui vaja.

Kasvukohaks eelistab veidi kuivemat ja päikesepaistelist kohta. Mulla suhtes pole koirohi eriti nõudlik, küll aga ei talu ta liigniisket kasvukohta. Seetõttu tuleb aeda istutamisel jälgida, et taim ei jääks kasvama kohta, kus kevadel seisab kaua lumesulamisvesi või kogunevad rohked vihmaveed.


Koirohtu saab paljundada nii seemnetega kui puhma jagamise teel.


Üks võimalus on külvamine kevadel. Seeme külvake märtsis külvikasti: kastke muld niiskeks, segage seeme peene liivaga, külvake ühtlaselt mullapinnale ja suruge kinni. Seemne maksimaalne külvisügavus võib olla 0,5 cm.
Teine võimalus on külvata sügisel mullapinnale – suruge seeme kinni, ja nii ta lähebki talve alla. Idanema hakkab alles kevadel.
Kolmas võimalus on taime jagamine. Samuti võib võtta emataimelt juurekaelal olevatest pungadest tekkinud võsusid ja need juurutada.Kogunud, toimetanud ja tõlkinud Ingrid Prass

CopyRight ©


Allikad:Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes