Kanarbik rahvaravis

http://www.proplants.com/guide/
Kanarbik sümboliseerib enesekeskseid, igati tähelepanu otsivaid inimesi.
Bachi õieteraapias kasutatakse kanarbikuravi, et kergendada inimestevaheliste kontaktide loomist. Õietilgad õpetavad teisi kuulama ja mõistma ning olema abivalmis.

Kanarbik on ammune nõiataim. Kui kanarbikuoksi lõkkes põletada, saab esile kutsuda vihma. Inglismaal usuti, et kui viljapuu ümber istutada kanarbikku, hakkab see head saaki andma.

Kanarbikku tarvitatakse kange õlle valmistamiseks.


KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS...

Kanarbikupreparaate kasutatakse seesmiselt põiepõletiku (sh mädase põiepõletiku), eesnäärmepõletiku, kõrge palaviku, diabeedi, ateroskleroosi, tuberkuloosi, kuiva köha, neeruvaagnapõletiku, maksa-, sapi- ja kõhunäärmehaiguste, maomaha liigse happesuse, maokatarri, ülehappesusega gastriidi, koliidi, entrorokoliidi, radikuliidi, ülekaalulisuse, suurenenud erutuvuse ja unetuse korral. Eriti hinnatud on neerukivide puhul. Madala vererõhu korral. Puhastab väga hästi verd.

Välispidiselt kasutatakse ekseemi, stomatiidi, angiini ja allergianähtude ning haavandite, põletuse ja silmade loputamiseks, samuti kuumade mähiste tegemiseks radikuliidi, reumatismi, podagra, põrutuse ja luumurru ravimisel.


RETSEPTE...

KEEDIS
Juuste tugevdamiseks, segus takja ja nõgesega.

TINKTUUR
10 grammi kuivatatud ürti valada üle ½ klaasi 70%-se piiritusega, jätta jahedasse pimedasse kohta 2 nädalaks, kurnata. Tarvitada 30-40 tilka iga päev 3-4 korda päevas enne sööki.

TEE
http://knigazdorovya.com/veresk/

1 klaasi keeva vee kohta 1 tl ürti. Jätta tõmbama 10 minutiks. Kurnata. Kasutada sapi- ja neerukivide puhul ½ klaasi 1 kord päevas.
Unetutele, hüpertoonikutele on soovitav teha seda enne magamaminekut. Koos meega.
Madala vererõhu puhul mõjub reguleerivalt.

Kanarbikuõietee, millele on lisatud mett, soodustab uinumist.

SEGUTEE koos ubalehega (vt ubalehte ->efloora.ut.ee)
Võtta mõlemaid taimi 1 tl ühe klaasi keeva vee kohta, lase jahtumiseni tõmmata. Juua liigrasvumise korral pikema aja vältel klaas päevas.

TÕMMIS 1
1 spl kuiva ürti valada üle 2 klaasi keeva veega, jätta 2-ks tunniks, kurnata. Võtta ½ klaasi 4 korda päevas enne sööki. Neurooside, koletsüstiidi korral.

TÕMMIS 2
2 spl kuiva ürti valada üle 2 klaasi keeva veega, jätta 2-ks tunniks tõmbama, kurnata. Võtta ½ klaasi 3 korda päevas enne sööki. Põrnahaiguste korral.
Enteriidi, koliidi ja ülehappesusega gastriidi korral võtta seda tõmmist ½ klaasi 4 korda päevas enne sööki.
Külmetusega seotud köha korral tarvitada ½ klaasi 4 korda päevas enne sööki. Sellesama tõmmisega kuristada ka kurku angiini ja tonsilliidi korral.
Neeruliiva korral (mis oksalaatide või uraaditaseme pärioluga) juus seda tõmmist 2 klaasi 4 korda päevas. Sama doos ka eesnäärme põletiku ja ülekaalulisuse (liigse rasvumise) korral.
Podagra korral 1/ 2 klaasi 4 korda päevas enne sööki.

TÕMMIS 3... VANNI JAOKS
3 spl kuiva ürti hoida 2 tundi 1 liitris keevas vees soojas kohas. Kasutada lokaalseteks vannideks liigestehaiguste, reuma, põrutuste, luumurdude korral.
Täisvanniks kulub 100 – 200 värsket (20-40 grammi kuiva) ürti. Lasta seista kuuma (vähemalt 70 kraadi) veega ülevalatult pool tundi, parem 10-12 tundi. Enne vanni võtmist tõmmis soojendada. Kui puudub võimalus täisvanni teha, siis sama mõju on ka käte- ja jalavannil. Siis kulub 10-15 g kuiva taime. Muu menetlus sama. Kuuri pikkus max-lt 2 nädalat.
Täisvanniks võib võtta ka 50 grammi kuiva ürti ja lasta keema 7 liitris kuumas vees. Jätta seisma pooleks tunniks, kurnata.
Vanni võtta 15-20 minutit.

Lihasevalu ja -pingete ning füüsilise väsimuse korral võtta peotäis värskeid õitsvaid võrseid, siduda marlisse ja lisada kuumale vanniveele.

KOMPRESSID
Valada 1 spl ürti termoses üle 1,5 klaasi keeva veega. Jätta termosesse seisma 2 tunniks. Panna marliside mitmekihiliselt ja teha rohkelt selle tõmmisega märjaks. Asetada see kompress haigetele kohtadele 30 – 60 minutiks. Reuma, artriidi, polüartriidi, podagra korral.

http://www.liveinternet.ru/users/ftg


MAHL LEHTEDEST
Silmahaiguste puhul loputamiseks.

Ja muidugi.... KANARBIKUMESI.

VASTUNÄIDUSTUSED...

Ei soovitada tarvitada nendel, kel väga madal maohappesus.

KOGUMINE...

Koguda ülemisi latvu koos lehtede ja õitega.
Õitseb juuni lõpust või juulist septembrini, sel ajal taimelatvu (ca 15 cm pikkusena) ka korjatakse, neid kas lõigates või murdes. Taimi ei tohi juurtega üles rebida ega maapinnani maha lõigata.
Sobivaimaks korjeajaks peetakse augustit. Korjatu kuivatatakse otseste päikesekiirte eest kaitstud kohas õhukese kihina paberil või riidel, vahetevahel soovitatakse pöörata. Säilitamiseks peetakse paremaks karpi või klaasnõu, korralikes hoiutingimustes säilib kuni kaks aastat.

Kogunud ja tõlkinud Ingrid Prass
CopyRight ©Postita kommentaar

Copyright © Manaratas. Designed by OddThemes